I #przysłowia@pl_vk
Najpopularniejsze polskie przysłowia
(część 1)
1.Apetyt rośnie w miarę jedzenia
Przysłowie to uczy nas, że im więcej posiadamy tym więcej pragniemy mieć. Pozycja, sława, pieniądze, dobra materialne a nawet używki sprawiają, że czujemy potrzebę jeszcze większego ich posiadania. Chęć zysku, bogactw i sławy nigdy nie zostanie zaspokojona.
2.Atak jest najlepszą obroną
Powiedzenie to zatraciło już swoje pierwotne znaczenie, obecnie stosowane jest podczas zawodów sportowych. W sytuacji kiedy słabszy zawodnik czy drużyna zmuszani są do obrony, najskuteczniejszy w takiej sytuacji okazuje się atak z zaskoczenia. Przysłowie to uczy nas, że w sytuacji krytycznej, kiedy nie możemy znaleźć rozwiązania, najlepszym sposobem jest zaatakowanie przeciwności losu.
3. Baba z wozu, koniom lżej
Baba jest tu określana jako osoba niepotrzebna. Końmi i wozem zazwyczaj sterował mężczyzna. Tak więc Baba jest zbędnym obciążeniem dla koni. W interpretacji mówimy o pozbyciu się osoby zbędnej niepotrzebnej, która tylko przeszkadza i sprawia kłopoty.
4.Bez pracy nie ma kołaczy
Przysłowie to uczy nas, że należy ciężko pracować aby osiągnąć upragniony cel czy zwyciężyć. Praca jest środkiem do sukcesu i nie ma możliwości aby bez wysiłku udało nam się spełnić marzenia.
5.Być pracowitym jak pszczoła
Przysłowie to jest pewnego rodzaju komplementem. Używamy go opisując człowieka, który lubi pracować i poświęca temu wiele czasu. W ten sposób doceniamy taką osobę porównując jego wysiłki do pracowitych i pożytecznych pszczół.
6.Cel uświęca środki
Nie ważne jest w jaki sposób, ani jakimi środkami osiągniemy cel, który sobie założyliśmy
7.Co cię nie zabije, to cię wzmocni
Przysłowie to sugeruje nam, że każde wydarzenie z naszego życia, czy to pozytywne czy negatywne, ma na nas wpływ i kształtuje naszą osobowość. Powiedzenie to błędnie utożsamiane jest z zażywaniem różnego typu używek, które negatywnie wpływają na zdrowie naszego organizmu.
8.Co dwie głowy, to nie jedna
Przysłowie to mówi, że dwie osoby są wstanie zdziałać więcej niż jedna. Kiedy napotykamy trudności czy to w pracach codziennych czy w pracy zarobkowej, warto aby na nasz problem spojrzał ktoś "świeżym okiem". Może się okazać, że rozwiązanie było łatwiejsze niż nam się wydawało.
9.Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj
Piękne przysłowie, które mówi nam, że każdy kraj i region, posiada swoją unikatową kulturę i tradycję w obrębie świata. Natomiast w każdej rodzinie znajdą się zwyczaje, pielęgnowane od pokoleń, niekiedy dziwne czy niezrozumiałe dla obcych. Przysłowie jest stosowane najczęściej kiedy zachowanie innych osób budzi w nas zdziwienie, zaskoczenie.
10.Co ma wisieć, nie utonie
Przysłowie to informuje nas, że pewne etapy naszego życia są już ustalone i nawet nasze zachowanie tego nie zmieni.
11.Co z oczu, to z serca
Przysłowie to mówi nam, że jeżeli nie zwracamy uwagi na pewne wydarzenia (najczęściej negatywne) to szybko o nich zapominamy i nie dręczymy się tym.
12.Co za dużo – to niezdrowo
Przysłowie to uczy, że pewne rzeczy są dobre, ale nie w nadmiarze. Przysłowie to jest wykorzystywane również jako ostrzeżenie w stosunku do postępowania dzieci, w ten sposób informujemy je że nie moga przekraczać pewnych granic.
13.Ćwiczenie czyni mistrza
Przysłowie to oznacza, że ciężką i systematyczną pracą możemy osiągnąć sukces.
14.Czas to pieniądz
Powiedzenie to oznacza, że każdą godzinę, której nie stracimy na leniuchowaniu, możemy zamienić na pieniądze. Powiedzenie najczęściej używane w trakcie prac polowych po porze obiadowej. Gospodarz dawał tym samym sygnał domownikom do pracy.
15.Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał
Przysłowie to mówi nam, że wiedza i umiejętności, które zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostają nam na całe życie.
16.Czuć się jak ryba w wodzie
Oznacza to, że w pewnych sytuacjach jest nam nie tylko komfortowo ale wręcz cudownie. Przysłowie to najczęściej odnosi się do różnego typu zawodów (piekarz w piekarni może czuć się jak ryba w wodzie), ale również do przyjemnych sytuacji.
17.Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda
W czasach kiedy konie były głównym środkiem transportu i pomocą w pracy. W czasie kupna oglądano ich zęby aby określić stan zdrowia. Ilość koni wyznaczała również zamożność właściciela. Powiedzenie to oznacza, że jeżeli otrzymamy coś w geście dobroci, nie należy narzekać ale przyjąć z pokorą i wdzięcznością.
18.Dla chcącego nic trudnego
Przysłowie to mówi, że osoba która jest zdeterminowana by osiągnąć sukces, może zdziałać wiele rzeczy.
19.Dlatego dwie uszy, jeden język dano, iżby mniej mówiono, a więcej słuchano
Przepiękne przysłowie, który uczy nas powściągliwości w mówieniu. Żyjąc w społeczeństwie powinno się wsłuchiwać w jego problemy, a nie zakrzykiwać je własnymi. Przysłowie to można interpretować na wiele sposób, np. w rodzinie słuchajmy tego co mają nam do powiedzenia rodzice(którzy mają doświadczenie i swoje przeżyli), a także dzieci, (które mimo młodego wieku) bardziej nadążają za rozpędzonym światem.
20.Do ludzi po naukę, do matki po koszulę
Piękne przysłowie, które pokazuje nam, że do rodzinnego domu do matki zawsze możemy wrócić. Szczególnie kiedy opuścimy dom na dłużej aby uczyć się i pracować.